Opis i realizacja

 Tytuł projektu: ,,Patriotyzm zaczyna się w domu..."

W skład zespołu wchodzą:

-Blanka Przybylińska

-Julia Tarantowicz

-Julia Giemza

-Wiktoria Wojciechowska

-Marta Owczarek-Boraczyńska - opiekun

- Małgorzata Bekier - opiekun

Jesteśmy uczennicami Szkoły Podstawowej w Strzygach. Do przygotowania projektu na XIV Festiwal Projektów Edukacyjnych zainspirowała nas nasza polonistka. Realizując projekt postanowiłyśmy pochylić się nad tematem patriotyzmu w naszej małej ojczyźnie i w naszym regionie. Stąd tytuł ,, PATRIOTYZM ZACZYNA SIĘ W DOMU “

To przecież dzięki naszym przodkom żyjemy dzisiaj w wolnym i bezpiecznym kraju i posługujemy się naszym ojczystym językiem . Zanim przystąpiłyśmy do realizacji projektu przeprowadziłyśmy rozmowy z kolegami i koleżankami na temat historii i ważnych miejsc w naszej miejscowości i regionie.

To smutne, ale okazało się , że wiedza na te tematy nie jest zadowalająca. Na początku myślałyśmy o zorganizowaniu konkursu, ale po ,,burzy mózgów” postanowiłyśmy zrobić Terenową grę wiejską pt. ,, Strzygi - moja mała ojczyzna ”. Warto dodać, że to było pierwsze takie przedsięwzięcie w naszej szkole i miejscowości. Do realizacji zaprosiłyśmy rodziców, dziadków i nauczycieli , żeby wzmocnić integrację społeczną i więź międzypokoleniową.  Zaczęłyśmy od opracowania regulaminu i zadań dla poszczególnych grup. Opracowałyśmy broszurę do zadań. Wspólnie z naszymi ojcami przygotowałyśmy skrzynki na fanty i zagadki. Pozyskałyśmy sponsorów na zakup kłódek i poczęstunek dla uczestników gry. Zaprojektowałyśmy i wydrukowałyśmy certyfikaty uczestnictwa. Wykonałyśmy plakaty informacyjne o naszym przedsięwzięciu. Z tego powodu , że teren gry obejmował całą wieś zaprosiłyśmy do współpracy Ochotniczą Straż pożarną , która strzegła naszego bezpieczeństwa na ulicach . Gra okazała się strzałem w dziesiątkę . Wszyscy zgodnie stwierdzili, że chcą więcej takich zabaw. 

 



Żeby po naszych działaniach projektowych został jakiś ślad,  przygotowałyśmy planszową, grę patriotyczną ,, Kamienie na szaniec ”. Przekazałyśmy ją do biblioteki szkolnej. Posłuży na długie lata jako doskonała powtórka do egzaminu ósmoklasisty i nauka patriotyzmu. Pionki i kostkę do gry przygotowałyśmy na zajęciach informatyki wykorzystując drukarkę 3D z Laboratorium przyszłości.

 Brak opisu.

Ze zdjęć i filmików z gry terenowej zmontowałyśmy film, do którego wygenerowałyśmy kod qr. Pomógł nam w tym nasz klasowy specjalista od zadań niemożliwych Tomek Szablicki. Kod umieszczony został na korytarzach i tablicach ogłoszeniowych wiejskich . Dzięki temu uczniowie i mieszkańcy mogli zeskanować i obejrzeć film z gry terenowej.

 Brak opisu.

Żeby poznać ważnych patriotów z naszego regionu zorganizowałyśmy wycieczkę do Fundacji generał Elżbiety Zawackiej w Toruniu. Okazało się, że sama fundacja oraz strona fundacji to ogromne bogactwo informacji. 

 Brak opisu.

Jako, że my uczestniczki projektu jesteśmy przyszłymi kobietami postanowiłyśmy uhonorować bohaterki II wojny światowej z naszego regionu.  Pamiętamy, że ten rok jest Rokiem kobiet odważnych, a my chcemy wzorować się na najlepszych. W tym celu przygotowałyśmy prezentacje multimedialne z materiałów dostępnych na stronie fundacji oraz w sieci. 

 Brak opisu.

W dzień kobiet 8 marca na głównym korytarzu przygotowałyśmy gazetkę pamiątkową oraz stanowisko multimedialne z komputerami i słuchawkami . W ten sposób o kobietach bohaterkach mógł dowiedzieć się każdy uczeń i nauczyciel oraz wszyscy, którzy odwiedzają naszą szkołę. Przedstawiłyśmy sylwetki:

generał Elżbiety Zawackiej 

Haliny Marty Kurowskiej 

Haliny Stabrowskiej

Anny Lubowickiej 

Barbary Otowinowskiej

Anny Żylicz

Joanny Pyziak

Anny Bożeny Zakrzewskiej

Ireny Jagielskiej

Stefani Gierowskiej

Krystyny Bolesta

Joanny Chyła

Joanna Dimitrjew

Do tworzenia prezentacji i stanowisk multimedialnych na korytarzu zaprosiłyśmy kolegów z klasy 7-mej, którzy z chęcią włączyli się w realizację tego zadania.

Ważnym działaniem było włączenie się w akcję Rodacy - Bohaterom. W tym celu zorganizowałyśmy loterię fantową, z której całkowity dochód przeznaczyłyśmy na zakup środków spożywczych i przemysłowych dla Weteranów, walk o niepodległość oraz polskich rodzin mieszkających na Kresach Wschodnich.

 Brak opisu.

Zachwyciło nas to, że w loterię włączyli się wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy i rodzice. Jedni oferowali fanty do gry losowej , a inni bawili się kupując je. Dowiodłyśmy, że łącząc przyjemne z pożytecznym można zrobić wiele dobrego.

 Brak opisu.

Realizacja projektu była dla nas wspaniałą przygodą. Najważniejsze dla nas było podejmowanie nowych działań, które spowodowały, że wyszłyśmy ze swojej strefy komfortu. 

https://youtu.be/nS3FzHHE9kA 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ewaluacja

Proces